Haber

Almanya, Leopard 2 tanklarını Ukrayna’ya göndermeye karar verdi

Alman Hükümeti’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, “Federal hükümet, Ukrayna silahlı kuvvetlerine Leopard 2 ana muharebe tankları tedarik etmeye karar verdi.”

Alman Hükümeti tarafından yapılan açıklamada, kararın diğer Avrupalı ​​ve uluslararası ortaklarla yapılan yoğun istişareler sonucunda alındığı belirtildi. Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, “Bu karar, Ukrayna’yı elimizden gelen en iyi şekilde destekleme şeklindeki iyi bilinen çizgimizi takip ediyor. Eşgüdümlü bir uluslararası şekilde hareket ediyoruz” dedi.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK? Alman hükümeti ilk adım olarak Alman Silahlı Kuvvetleri envanterinden 14 adet Lepoard 2 A6 tipi ana muharebe tankının gönderileceğini duyurdu. Açıklamada, diğer Avrupa ülkelerinin de Leopard 2 tanklarını Ukrayna’ya gönderecekleri belirtildi. Ayrıca Ukrayna askerlerinin Almanya’da eğitim alacağı bilgisi de paylaşıldı. POLONYA’DAN SCHOLZ’E TEŞEKKÜR Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Teşekkürler Şansölye Olaf Scholz. Ukrayna’ya leopar tankları gönderme kararı Rusya’yı durdurmak için büyük bir mesele. Bir adım. Birlikte daha güçlüyüz” dedi. dedi.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Almanya’nın tank kararına ilişkin yaptığı açıklamada, “NATO Müttefikleri ve dostlarının Ukrayna’ya ana muharebe tankları göndermesi doğru bir karardır. Ukrayna’nın savunma ateş gücünü ve Challenger 2’leri güçlendireceklerdir. Ukrayna’nın bu konudaki zaferi” savaş.” kalıcı bir barış için çabalarımızı hep birlikte hızlandırıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu