Haber

Çin, Filistin’de gerginliğin azaltılması ve iki devletli çözüm çağrısında bulundu

Çin, Filistin’de iki devletli çözüm çağrısını yineledi ve Batı Şeria’daki baskın ve Doğu Kudüs’teki şiddet eylemleriyle bu hafta Filistin’de tırmanan gerginliğin hafifletilmesinin acil bir öncelik olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Pekin yönetiminin İsrail ile Filistinliler arasında son dönemde artan gerilimi yakından izlediği ve sivil can kayıplarından derin üzüntü duyduğu belirtildi.

Sivilleri hedef alan her türlü terör ve şiddet eylemlerini kınayan ve güç kullanımına karşı çıkan Çin, “Gerginliği azaltmak için mümkün olan her türlü çabayı göstermeyi ve durumu önlemek için başta İsrail olmak üzere tüm taraflardan sükunet ve itidal göstermelerini istemeyi” ifade etti. kontrolden çıkmamak acil bir önceliktir.” terimler yer aldı.

Açıklamada, Çin’in Filistin sorununa kapsamlı, adil ve kalıcı bir çözüm bulunması için çalışmaya devam edeceği belirtildi.

“İsrail-Filistin çatışması, soruna iki devletli bir çözüm bulunamadığı ve Filistin halkının bağımsız bir devlet kurma yönündeki meşru arzusu reddedildiği için sürekli tekrarlanıyor. Uluslararası toplum, acilen güçlü adımlar atmalıdır. Filistin ve İsrail arasındaki müzakerelerin devam etmesi için koşullar.”

İsrail ordusunun 26 Ocak’ta işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin Mülteci Kampı’na düzenlediği baskında 9 Filistinli’nin öldürülmesi bölgede gerilimi yeniden artırdı.

Cenin baskını sonrasında Doğu Kudüs’te gerilim tırmandı ve 27 Ocak’ta yasadışı bir Yahudi yerleşim yerine düzenlenen silahlı saldırıda 7 kişi öldü, 3 kişi yaralandı. Dün, Doğu Kudüs’ün Eski Şehir yakınlarındaki Silvan Mahallesi’nde silahlı saldırıda biri ağır iki İsrailli yaralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu